Animacje w spotach reklamowych, czyli jak przyciągnąć uwagę odbiorcy

Popularność animacji przy reklamowaniu różnych produktów i usług wciąż rośnie. Szacuje się, że nawet ponad połowa użytkowników internetu dużo chętniej zobaczy atrakcyjną wizualnie animację, niż zapozna się z blokami tekstu.

Czy jakieś video przykuło dzisiaj Twoją uwagę? Zakładamy, że tak. Zakładamy również, że z całkiem dużym prawdopodobieństwem mogła to być animacja reklamowa. 

Czym są animacje produktowe?

Animacja produktowa pozwala zaprezentować produkt lub usługę w formie krótkiego, trwającego kilkadziesiąt sekund filmiku. Taka forma reklamy podkreśla absolutnie najważniejsze elementy, które ważne są z punktu widzenia sprzedającego (podkreślenie najważniejszych atutów), a także z punktu widzenia kupującego (jakie będą korzyści?).

Animacja pozwala w prosty, angażujący sposób wyjaśnić skomplikowane zagadnienia. Dzięki niej możemy zobaczyć, jak działają mobilne aplikacje, na czym polegają poszczególne usługi, itp. Jest to zatem nie tylko wyjątkowo angażujący nośnik reklamowy, lecz też sposób na szybkie rozwiązanie niektórych problemów odbiorców.

Kiedy animacja sprawdzi się najlepiej?

Wyróżniamy kilka rodzajów animacji: whiteboard, wektorową oraz animację 3D. Warto to podkreślić, dlatego że każdy z tych rodzajów ma zupełnie inny charakter, a zatem każdy z rodzajów sprawdzi się w zupełnie odmiennych sytuacjach – dotyczy to zarówno towarów i usług, jak i grupy docelowej. Poniżej krótko odniesiemy się do każdego z rodzajów.

Whiteboard animation

Jest to bardzo lubiany przez odbiorców rodzaj animacji. Można go wyjaśnić w prosty sposób: wystarczy wyobrazić sobie osobę rysującą cokolwiek na tablicy. Pojawia się na niej coraz więcej elementów, a w tle słyszymy głos lektora, objaśniający zagadnienia. Do tego oczywiście tworzone elementy są wprawiane w ruch. Właśnie takie animacje zyskały miano whiteboard animation.

Ten typ animacji bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku zagadnień złożonych, w celu ich uproszczenia. Jest to częsty zabieg stosowany np. w celu zachęcenia młodych osób do brania udziału w akcjach społecznych. Dzieje się tak dlatego, że whiteboard animation przykuwa uwagę, dzięki czemu pozwala pokazać niezbyt interesujący produkt w bardzo atrakcyjny sposób.

Animacja wektorowa

Największym wyróżnikiem animacji wektorowej jest to, że umożliwia ona przedstawienie najbardziej abstrakcyjnych obrazów, co daje szansę na lepsze zaprezentowanie trudniejszych zagadnień. Animacja tego typu umożliwia m.in. pokazanie produktu od środka, zaprezentowanie sposobu działania skomplikowanego systemu itd.

Co ciekawe, ma ona dosyć poważny charakter, z powodzeniem pasujący do reklam nowoczesnych technologii czy też farmacji. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest ona zbyt skuteczna w budowaniu cieplejszej relacji z odbiorcami.

Animacja 3D

Ma ona podobny charakter do animacji wektorowej – również daje wyjątkowo szerokie spektrum możliwości, przy czym animacja 3D często wykorzystywana jest jako ubogacenie filmu w klasycznej formie, by stanowić element przykuwający uwagę odbiorcy.

Animacje trójwymiarowe z powodzeniem nadają się do reklamowania dużych obiektów, np. samochodów czy też prezentowania wnętrz. Animacja 3D jest często stosowana przy prezentowaniu nowych kolekcji mebli lub podczas sprzedaży mieszkań.

animacje 3d wrocław

Jakie są największe zalety animacji produktowych?

  • Pozwala pokazać to, co niewidoczne. Tak jak już wspominaliśmy, animacja produktowa pozwala nam np. zajrzeć do silnika samochodu lub pod obudowę komputera i dokładnie zapoznać się z budową poszczególnych elementów.
  • Przykuwa uwagę. Animacja produktowa jest szczególnie atrakcyjna dla młodego pokolenia, które właśnie zaczyna odgrywać coraz większą rolę na współczesnym rynku.
  • Skupia na tym, co najważniejsze i w prosty sposób przedstawia złożone zagadnienia.
  • W przeciwieństwie do filmu klasycznego nie ma tutaj ograniczeń w tym, co chcą przedstawić twórcy. Możliwe jest obrazowanie najbardziej abstrakcyjnych zagadnień.

Animacja produktowa jest stosunkowo nową formą reklamy, która coraz śmielej podbija nowoczesny rynek. Jeśli Ty też chcesz z niej skorzystać i odnieść sukces, znajdź specjalistów, którzy Ci w tym skutecznie pomogą. Wpisz w wyszukiwarkę “tworzenie animacji 3D Wrocław” i wybierz firmę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.