Wizualizacje mebli to jedna z nowszych technik prezentacji produktu, zastępująca stopniowo tradycyjną fotografię produktową wykorzystywaną w katalogach największych producentów mebli.
Fotele, komody, sofy czy kuchnie, które do niedawna fotografowane były dopiero po instalacji w sztucznie stworzonym wnętrzu studia fotograficznego mogą być zaprezentowane w znacznie szerszym, realistycznym obrazie wykreowanym z pomocą stworzonych do tego programów komputerowych. Jak uzyskuje się efekt fotorealizmu wizualizacjach mebli i dlaczego z perspektywy kupującego są one tak wygodnym rozwiązaniem.
Wizualizacja produktu w wizualizacji wnętrza
Kupując meble nikt nie planuje korzystać z nich w pustym, studyjnym pomieszczeniu z jednolitymi ścianami i oświetleniem fotograficznym padającym na mebel pod odpowiednim kątem. Często więc zdarza się, że produkt wygląda w rzeczywistości zupełnie inaczej, niż w katalogu produktowym a ustawienie go w zestawieniu z innymi meblami, pozostałym wyposażeniem wnętrza czy w świetle naturalnym nie należy do najłatwiejszych. Wykorzystanie przez producentów mebli fotorealistycznych wizualizacji całkowicie zmienia perspektywę patrzenia na prezentowany mebel. Ten, zamiast odrębnej sztuki staje się częścią większej całości – elementem, który klient jest w stanie wyobrazić sobie w swoim wnętrzu, w zestawieniu z innymi meblami i elementami zmiennymi.
Wizualizacje wnętrz w katalogach meblowych to dla wielu osób najlepsza inspiracja przy aranżacji własnych domów. Wybierając nowy fotel, poza znajomością wymiarów trudno wyobrazić sobie wcześniej jak faktycznie zaprezentuje się w naszym domu. Choć wizualizacje katalogowe nie będą spersonalizowane na tyle, by odzwierciedlały idealnie wnętrze każdego domu, sama możliwość zobaczenia jak fotel prezentuje się na tle innych, typowych elementów wystroju zmienia wiele. Wizualizację fotorealistyczną najłatwiej porównać do możliwości zobaczenia fotela na żywo, w przykładowej aranżacji pełnego pomieszczenia ustawionej w salonie meblowym – dzięki prezentacji przestrzennej wiemy dokładnie, czy dany mebel spełni nasze oczekiwania czy też po wniesieniu do mieszkania okaże się zbyt duży i przytłaczający na tle pozostałych elementów wnętrza.
Gra świateł i cieni – prezentacja mebli w naturalnym świetle
Ciekawym, a zarazem niezwykle ważnym elementem fotorealistycznych wizualizacji mebli jest gra świateł stosowana w duecie z umieszczeniem mebla w kontekście całego pomieszczenia. W przeciwieństwie do studia fotograficznego czy nawet mikro-pokoi urządzonych w salonie meblowym, w domu na mebel padało będzie nie tylko światło sztuczne, ale i naturalne. Uwzględnienie go w fotorealistycznych wizualizacjach daje szansę na zaprezentowanie tego jak nasz przykładowy fotel będzie prezentował się o różnych porach dnia, w różnych kombinacjach oświetlenia. Po raz kolejny trzeba oczywiście zaznaczyć, że wizualizacja tworzona na potrzeby katalogu produktów nie odtworzy idealnie warunków panujących w naszym domu, ale sam fakt ujęcia w niej gry świateł i cieni, a nie perfekcyjnego podkreślenia światłem największych atutów mebla zdecydowanie przemawia na jej korzyść i w praktyce jest lepszym punktem sprzedażowym niż idealnie wystylizowane zdjęcia.
Dlaczego wizualizacje mebli są tak wartościowe?
Wizualizacje mebli tworzone na potrzeby katalogów lub wykorzystywane przez dekoratorów wnętrz przy projektowaniu aranżacji i proponowaniu klientowi konkretnych mebli znacząco ułatwiają wyobrażenie sobie konkretnego mebla w kontekście naszego domowego wnętrza. Meble w fotorealistycznych wizualizacjach nie są wyrwane z rzeczywistości, ustawione w perfekcyjnie oświetlonym studio i prezentowane indywidualnie – ich przedstawienie ma jak najlepiej oddawać możliwości aranżacyjne, dlatego fotele, kanapy czy stoliki kawowe prezentuje się na wizualizacjach w towarzystwie innych mebli, w pełni umeblowanych pomieszczeniach, z dekoracjami, oświetleniem i kolorami ścian najlepiej podkreślającymi zalety konkretnego mebla. Wizualizacje fotorealistyczne mają w dalszym ciągu zadziałać jako element sprzedażowy i przedstawić mebel w najlepszym świetle, ale jednocześnie mają dać klientowi szansę wyobrażenia sobie wybranego mebla we wnętrzu jego domu, bez pomocy sztucznych świateł studyjnych czy ostrożnej aranżacji każdego elementu zdjęcia produktowego.