Oświetlenie w wizualizacjach 3D – jak wiernie odwzorować światłocień?

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w wizualizacji 3D. Odwzorowanie światłocienia nie tylko umożliwia budowanie wrażenia głębi i podkreślenie największych zalet produktów czy wnętrz, ale też przybliża wizualizację 3D do efektów osiąganych z pomocą fotografii, oddając do dyspozycji klienta fotorealistyczne przedstawienie oferty. Wierne przedstawienie gry świateł i cieni w wizualizacji 3D nie jest jednak zadaniem prostym, choć dzięki odpowiednim programom udaje się to osiągnąć dość skutecznie. Jak pokazać światłocień w wizualizacjach produktów, wnętrz i architektury? 

wizualizacja wnętrza

Światło w wizualizacjach 3D

Światło i cień padające na przedmioty będzie zmieniało sposób, w jaki postrzegane są kolory i odcienie poszczególnych elementów i dodatków. Wykorzystanie światła pozwala lepiej podkreślić naturalne załamania materiału fotela, fakturę skórzanej kanapy, widoczne żłobienia i słoje drewna czy strukturę liści rośliny ustawionej na regale. To właśnie dzięki światłocieniowi odnosimy wrażenie, że wizualizacja 3D jest bardzo wysokiej jakości fotografią oddającą istniejące w rzeczywistości wnętrza czy projekty. W praktyce wszystko zawdzięcza się tu zdolnościom grafików oraz umiejętności wizualizowania naturalnych kątów padania światła i zachowania spójności w całej wizualizacji. 

Światło w wizualizacjach 3D nie może pochodzić znikąd. O ile wizualizacja nie dotyczy pojedynczego produktu na białym tle, a pełnego wnętrza czy budynku i jego otoczenia, w projekcie powinny być widoczne źródła światła w postaci okien, lamp, a na zewnątrz, naturalnie padającego światła słonecznego. W przypadku tych ostatnich samo słońce nie musi być oczywiście widoczne – światło może padać „zza kamery”, przebijać się przez liście czy delikatnie rozświetlać całą scenerię, tworząc naturalny światłocień. Co ważne, wykorzystane w wizualizacji światło powinno wpływać na cały prezentowany obraz. Padające na jedną stronę mebla cienie będą kontrastowały ze światłem odbijającym się od niego na drugim boku. Jeśli w wizualizacji zastosowane są powierzchnie odbijające światło, należy przykuć do nich szczególną wagę – ustawiona na stole szklanka, lustro zawieszone na ścianie czy lekko połyskująca podłoga zmienią kąt padania światła. Jeśli ujmiesz to w wizualizacji 3D, ta wyda się o wiele bardziej realistyczna. 

wizualizacja sypialni

Metody odwzorowania światłocienia w wizualizacjach 

Większość profesjonalnych programów do projektowania wnętrz pozwala na zaprojektowanie oświetlenia zarówno naturalnego, jak i sztucznego, dając duże pole do manipulacji ustawieniami i szansę realistycznego oddania światłocienia. Dostępne w programach funkcje oświetlenia mogą naśladować światło padające z okien, dużych przeszkleń, lamp sufitowych, małych lamp biurkowych oraz świateł punktowych, przybierając różne odcienie, temperaturę i natężenie. Wśród opcji pojawiają się także automatyczne sposoby oświetlania wizualizacji 3D, np. mapy HDRI, które odzwierciedlają naturalne oświetlenie o zadanej porze dnia i nałożone na wizualizację 3D w stosunkowo łatwy sposób przygotują podstawę do pracy ze światłem. 

Co zrobić, by oświetlenie w wizualizacjach 3D wyglądało realistycznie? 

Tworząc wizualizacje wnętrz, budynków i produktów należy pamiętać, że odbiorca musi widzieć je jako elementy trójwymiarowe, osadzone w realnych warunkach i zmieniające się wraz ze zmianą kąta patrzenia. Zbudowany w wizualizacji światłocień musi naturalnie podkreślać charakter produktów czy wnętrza, uwydatniać załamania i tekstury, a ponadto pozostać spójny w całej wizualizacji wnętrza. Oświetlenie będzie wyglądać realistycznie, jeśli umieszczone w wizualizacji okna i źródła światła sztucznego zostaną wykorzystane jako faktyczne źródła światła. Przykładowo, jeśli na oknie znajdzie się zasłona, światło całej wizualizacji powinno być nieco zamglone, natomiast żaluzje będą tworzyć ciekawe załamania światła. 

wizualizacja salonu

Pamiętaj, że światło nie jest prostą linią prowadzącą ze źródła do punktu, na który ma padać. Oświetlenie w wizualizacji 3D powinno odbijać się od błyszczących powierzchni, przechodzić przed i za przedmiotami, jeśli zostanie poprowadzone pod odpowiednim kątem, a w pomieszczeniach z widoczną więcej niż jedną ścianą, podkreślać kształt pomieszczenia i odbijać cienie inaczej w zależności od miejsca, z którego światło pada na obiekty. 

Profesjonalne wizualizacje 3D pozwalają przedstawić produkty, wnętrza, a nawet całe budynki i ich otoczenie na długo przed tym, jak te powstaną w rzeczywistości. Realistyczne oddanie światłocienia w tego typu prezentacjach pozwala klientom lepiej wyobrazić sobie nabywane produkty czy pomieszczenia, bez konieczności oczekiwania na ich wykończenie.